Az ashwagandha (Withania somnifera) növényt az ajurvédában már évszázadok-évezredek óta használják biztonsággal, napi rendszerességgel is ún. rasayanaként (fiatalítószerként), termékenységfokozóként, afrodiziákumként, adaptogénként és általános egészségmegőrzés céljából. Azt mondják, egy ló erejét adja. Termékünkbe az organikus (Bio) minősítéssel is rendelkező, Sensoril® néven szabadalmaztatott ashwagandha-kivonatot tettük, aminek több oka is van: hatását számos humán klinikai vizsgálat igazolta, és a híres, ajurvédával foglalkozó kutató-orvos professzor, Dr. Shibnath Ghosal és csapata fejlesztette, ami már eleve garancia a minőségre. Olyan tradicionális kivonatolási módszert használnak, amely a modern tudományos vizsgálatok alapján is a legmegfelelőbb, és kizárólag tiszta víz felhasználásával történik. Más ashwagandha-kivonatoktól eltérően nemcsak a növény gyökerét, hanem a levelét is kivonatolják, így a hatóanyagtartalma összetettebb (pl. speciális oligoszacharidokat is tartalmaz), és jelentősen jobb a felszívódása. A nemkívánatos withaferin alkaloida-tartalma pedig közel nulla.
Jobb szellemi teljesítmény, fokozott nappali éberség
Egy friss, 2014-es vizsgálatban igazolták, hogy napi 2x250 mg Sensoril® Ashwagandha-kivonat szedése javítja a szellemi teljesítőképességet, jobban, mint a Panax ginzeng. Még bipoláris rendellenességben is javítja a kognitív funkciókat.
Stressz és nappali fáradtság csökkentése, vérnyomás rendezése, pihentető alvás
Egy másik, 2008-as vizsgálatban is igazolták, hogy a Sensoril® Ashwagandha-kivonat csökkenti a stresszt, s egyszerre csökkenti a nappali fáradtságot és esti álmatlanságot is. A kortizol nevű stresszhormon szintjét 30%-kal csökkentette. Már napi 1x125 mg is hatásos, de 2x250 mg még hatásosabban bizonyult. A stressz vérnyomásra gyakorolt hatását is segített rendezni. Az alvási nehézségekkel küzdők körében 68%-os javulást hozott napi 250 mg Sensoril®.
Sportteljesítmény és izomerő/izomméret növelése
Az ashwagandha jelentősen javította a sprintek alatt nyújtott teljesítményt, míg testépítő edzés hatására az ashwagandha-kivonatot kapó férfiak izomereje, izommérete és tesztoszteronszintje is jelentősen többet nőtt, mint a placebót kapóké.
Testmozgás általi súlyfelesleg-leadás mértékének fokozása
Az előbb említett vizsgálat észrevétele volt az is, hogy az ashwagandha-kivonatot kapó csoport tagjai, bár izomra többet gyarapodtak, több zsírtól is szabadultak meg egyszerre, mint a placebót kapó csoport tagjai. Szálkásodás és izomtömeg-növekedés egyszerre? Minden testépítő és sportoló vágya...
Termékenység- és tesztoszteronszint-növelés férfiak esetében
A placebo-csoporthoz képest az ashwagandha-kivonatot kapó csoport tagjainál 167%-kal nőtt a spermaszám, 57%-kal javult a spermiumok mozgékonysága, 53%-kal nőtt az ejakulátum mennyisége, 36%-kal a luteinizáló hormon- és 17%-kal a tesztoszteronszint. Mindez 90 nap alatt.
Pajzsmirigy-alulműködés javítása
A pajzsmirigyműködést javító hatását is igazolták. Az ashwagandha-kivonatot kapó, pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő betegek T4-szintje jelentősen nőtt, míg TSH-szintjük jelentősen csökkent, azaz minden az ideális irányba változott. A placebót kapók esetében viszont tovább romlottak az értékek.
Női reproduktív szervek támogatása
Számos női hormonrendszert fiatalító ajurvédikus készítmény fő összetevője az ashwagandha. Ezek közül néhány hatását már humán klinikai vizsgálatokkal is igazolták: az egyik ilyen tesztelt ashwagandha-készítmény a menopauza tüneteit enyhíti, egy másikat a PCOS kezelésében találták hatásosnak.
Fájdalomcsökkentés és -tűrés
Egy szintén Sensoril® Ashwagandha-kivonattal végzett humán klinikai vizsgálatban igazolták annak fájdalomcsillapító hatását is. A placebo-csoporttal szemben jóval nagyobb volt a fájdalomtűrésük is a Sensoril®-t kapó résztvevőknek. Krónikus fájdalommal járó betegségekben szenvedők számára ez ígéretes lehet, ugyanis hosszútávon alkalmazható, és más fájdalomcsillapító gyógyszerekkel szemben mellékhatásai nincsenek (illetve csak jótékony „mellékhatásai”).
Egyéb, humán klinikai vizsgálatokkal még nem alátámasztott hatások (csak in-vitro és állatkísérletekkel igazolt hatások, valamint tradicionális alkalmazásában megfigyelt hatások)
- Tradicionálisan használják szoptatás alatt az anyatej tápértékének növelésére (az anyuka fogyasztja, amitől a tej tápértéke nő), illetve idősebb hölgyek is fogyasztják a fiatalságuk megőrzésére. Bőrproblémákra és számos egyéb betegség esetén is használják.
- Bakteriális, vírusos és gombás fertőzések ellen is egyaránt hatásosnak tűnik. Egyszerre van gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatása is. Egyes paraziták ellen is hatásosnak mutatkozik. Rákellenes hatása is ígéretesnek tűnik, vizsgálják...
- Szinte könnyebb azt felsorolni, mire nem jó. Sokrétű hatását annak köszönheti, hogy adaptogén hatású, azaz segíti a szervezet finom egyensúlyát fenntartani, bármely irányba billen az ki (pl. magas vérnyomás esetén egy adaptogén csökkenti azt, míg alacsony vérnyomás esetén növeli).
Kinek ajánljuk?
Nehéz szellemi vagy fizikai munkát végzőknek. Stresszes időszakban mindenkinek, és rossz alvóknak, krónikus fáradtságban szenvedőknek és bárkinek, aki többlet energiára vágyik.
Felhívás: Az étrend-kiegészítők a hazánkban is érvényben levő európai uniós szabályozás szerint olyan élelmiszerek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítését szolgálják, és koncentrált formában tartalmaznak tápanyagokat vagy egyéb táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagokat, egyenként vagy kombináltan. E termékek a hivatalos állásfoglalásnak megfelelően nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, s nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Kijelentjük, hogy a termékeink hatóanyagairól szóló írásaink kizárólag a legfrissebb, független és mértékadó kutatások alapján, összefüggéseik mélyreható tanulmányozása nyomán születnek, s azok eredményeinek bemutatására szolgálnak a fogékony és érdeklődő Olvasók tájékoztatásának törekvésével. E szövegek eladásösztönző célt nem hordoznak, a termékeink megvásárlására nem buzdítanak. Ha Vásárlóink visszatérő rendeléseikkel megtisztelnek bennünket, az csakis azért történjék, mert a GAL termékek jótékony hatásait maguk tapasztalták. Ebben hiszünk, ezért dolgozunk.
Forrásirodalom
1. Effects of standardized aqueous extract of Withania somnifera on tests of cognitive and psychomotor performance in healthy human participants. Usharani Pingali, Raveendranath Pilli, Nishat Fatima. Phamacognosy Research, January‐March 2014, Vol. 6, Issue 1, pp. 12‐18
2. Karnick CR. A double-blind, placebo-controlled clinical studies on the effects of Withania somnifera and Panax Ginseng Extracts on psychomotor performance in healthy Indian volunteers. Indian Med. 1991;3:1–
3. Randomized, placebo‐controlled adjunctive study of an extract of Withania somniferafor cognitive dysfunction in bipolar disorder. K.N.Roy Chengappa, Christopher Bowie, Patricia Schlicht, David Fleet, Jaspreet Brar, Ripu Jindal. J Clin Psychiatry, 74:11, November 2013, pp.1076‐1083.
4. A standardized Withania somnifera extract reduces stress related parameters in chronically stressed humans – a double‐blind,randomized, placebo‐controlled study. Biswajit Auddy, Jayaram Hazara, Achintya Mitra, Bruce Abedon, Shibnath Ghosal. JANA, Vol. II, No. I, 2008, pp. 50‐56.
5. Effect of Withania somnifera extract on mental stress induced changes in hemodynamic properties and arterial wave reflections in healthy subjects. Usharani Pingali, Raveendranath Pilli, Nishat Fatima. Current Topics in Nutraceutical research, Vol. 11, No. 4, pp. 151‐158, 2013.
6. Unpublished study, 2005. Nutrigenesis
7. Wankhede et al. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial. J Int Soc Sports Nutr. 2015 Nov 25;12:43. doi: 10.1186/s12970-015-0104-9. ECollection 2015.
8. Sandhu et al. Effects of Withania somnifera (Ashwagandha) and Terminalia arjuna (Arjuna) on physical performance and cardiorespiratory endurance in healthy young adults. Int J Ayurveda Res. 2010 Jul;1(3):144-9. Doi: 10.4103/0974-7788.72485.
9. Ambiye et al. Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:571420. doi: 10.1155/2013/571420. Epub 2013 Nov 28.
10. Jessica M. Gannon et al. Subtle changes in thyroid indices during a placebo-controlled study of an extract of Withania somnifera in persons with bipolar disorder. J Ayurveda Integr Med. 2014 Oct-Dec; 5(4): 241–245.
11. Evaluation of the analgesic activity of standardized aqueous extract of Withania somnifera in healthy human volunteers using hot air pain model. P.Nalini, K.Manjunath, N., K.Sunil Kumar Reddy, P.Usharani. Research Journal of Life Sciences (May 2013), Vol. 01, Issue 02, pp. 1‐6.
12. Mansi B. Modi et al. Clinical evaluation of Ashokarishta, Ashwagandha Churna and Praval Pishti in the management of menopausal syndrome. Ayu. 2012 Oct-Dec; 33(4): 511–516
13. Sanjeeda Parven et al.TESTO INDUCED OVULATION SUCCESSFULLY IN WOMEN OF POLYCYSTIC OVARIAN SYNDROME. Indo-American Journal of Pharmaceutical Research 2015.